Książki przedstawiające najnowsze dzieje Węgier są na naszym rynku wydawniczym rzadkim zjawiskiem (wyjątkiem są opracowania rewolucji 1956 r.), a prace traktujące o historiografii czy pamięci historycznej są już prawdziwymi rarytasami.
ProponowanaMoreKsiążki przedstawiające najnowsze dzieje Węgier są na naszym rynku wydawniczym rzadkim zjawiskiem (wyjątkiem są opracowania rewolucji 1956 r.), a prace traktujące o historiografii czy pamięci historycznej są już prawdziwymi rarytasami. Proponowana praca Magdaleny Lechowskiej ma duże szanse zapełnić tę lukę. (dr hab. Jerzy Kochanowski)Praca Magdaleny Lechowskiej ze wszech miar zasługuje na przeczytanie. Po pierwsze, wbrew pozorom, znajomość historii Węgier i Węgrów jest w społeczeństwie polskim mniej niż skromna, skłonność zaś do posługiwania się dominującymi w świadomości potocznej łatwymi stereotypami jest odwrotnie proporcjonalna do mizernej wiedzy na temat istotnych problemów z dziejów bratanków.
Po wtóre, książka udatnie łączy problematykę świadomości - a ściślej pamięci historycznej - i bieżącej polityki na przestrzeni ponad półwiecza zmian systemowych, ustrojowych i ideologicznych (prof. Maciej Koźmiński)